Církevní pohřeb

Poslední rozloučení s našimi zemřelými. Dar útěchy pro pozůstalé a povzbuzení v naději, že život nekončí ve smrti.

PRAKTICKÉ INFORMACE:

· Po smrti blízké osoby obraťte se, prosím, nejprve na pohřební službu, abyste stanovili datum pohřbu. Potom domluvíme na faře formu pohřebního obřadu.

· Pohřební obřad se může konat v kostele sv. Jakuba anebo ve hřbitovním kostele sv. Víta.

· V kostele sv. Jakuba jsou pohřební obřady obvykle spojené s pohřební mši

· V kostele sv. Víta se konají pohřební obřady spojené s bohoslužbou slova

· Po církevních obřadech může být tělo zemřelých uloženo na hřbitově anebo určeno ke zpopelnění

· Lze také domluvit obřad uložení urny do hrobu na hřbitově

· Církevní obřady jsou určeny pro ty, kteří byli pokřtěni v katolické církvi a formálním aktem z ní nevystoupili

· Mše svatá zádušní může byt odsloužena i v pozdějším terminu.

Církevní pohřeb

Jako křesťané věříme, že smrt není koncem lidského života, ale dovršením a naplněním naší naděje. Smrt můžeme přirovnat ke bráně, kterou každý z nás jednou projde s vírou v setkání s Bohem a i s ostatními, kteří nás už předešli do nebeské slávy. Ve společné modlitbě, ve mši svaté chceme našim zemřelým vyprosit duchovní pomoc, poděkovat za celý jejich život. Ve víře je svěřujeme milosrdnému Bohu, aby je očistil z jejich vín, slabosti a nedokonalosti, aby je přijal do plnosti věčného života v nebi. Duchovní útěchou chceme zahrnout také pozůstalé. Nabízíme pomoc při zařizování pohřbu, prostor pro sdílení, modlitbu a povzbuzení ve víře. Hlavní důraz klade však církev při pohřbu svých věřících na slavení Kristova Tajemství. Věříme, že skrze svátost křtu jsme přivtělení ke Kristu zemřelému i vzkříšenému, abychom s Ním a díky Němu – smrtí vešli do života. Proto s důvěrou se modleme: Bože, tys vysvobodil člověka ze zajetí smrti a vrátil mu život koupelí spásy. Tys poslal svého Syna, našeho Pána Ježíše Krista, vyvrátil brány smrti, tys ho vzkřísil a dal mu moc probudit k životu ty, kteří v něho uvěřili. Věříme, že nesmrtelná duše našich zemřelých má dosáhnout očištění a společenství svatých a jejich tělo, které ukládáme do země, očekává blaženou nadějí Kristova příchodu a vzkříšení mrtvých.

Bože, víme, že náš život je krátký

a že neznáme hodinu své smrti.

Ale víme také, že ty jsi věčný

a že tvé milosrdenství je nekonečné.

Dej nám svého svatého Ducha,

abychom ti ve společenství tvé církve

po celý život poctivě a svatě sloužili,

abychom v tebe vždycky věřili

a spoléhali na tvou pravdu,

abychom v tobě měli svou naději

a prokazovali lásku všem lidem.

A když náš pozemský život skončí,

otevři nám své věčné království.

Prosíme o to skrze Krista, našeho Pána.

Pohřební obřady