P. Václav Hes

Životopis

Narodil jsem se r. 1957 v Českých Budějovicích. Sourozenci: jáhen Josef, ženatý, 4 děti, sestra Jaroslava (Zelená) má 4 kluky a bratr Pavel má manželku ze Rwandy a dvě malé děti.

Po maturitě na Střední ekonomické škole v Českých Budějovicích v r. 1976 jsem nastoupil do semináře v Litoměřicích. Od ledna 1979 do prosince 1980 jsem studium přerušil a vykonal základní vojenskou službu v Praze – Horních Počernicích. Od ledna 1981 jsem pokračoval ve studiu.

18. prosince 1982 jsem byl v pražské katedrále kardinálem Františkem Tomáškem vysvěcen na jáhna a po dokončení studia mne opět kardinál Tomášek 25. června 1983 v českobudějovické katedrále, spolu s Josefem Charyparem a Miroslavem Kratochvílem, vysvětil na kněze.

1. 7. 1983 jsem nastoupil jako kaplan do Vimperka. Tehdy tam byl děkanem a vikářem P. Rudolf Kohout a spolu s ním bydlel na faře také kaplan a zároveň administrátor okolních farností P. Jan Preisler. Tehdy jsem měl bohoslužby také na Kvildě, v Horní Vltavici a dalších místech Šumavy.

29. srpna 1985 zemřel P. Rudolf Kohout a já jsem byl od 1. 11. 1985 jmenován farářem ve Vimperku, Bohumilicích, Korkusově Huti, Horní Vltavici a Strážném. P. Preisler se v roce 1986 přestěhoval do Čkyně, kde byl později na pondělí velikonoční 1995 zavražděn. Od února 1992 jsem byl jmenován vikářem prachatického vikariátu. V r. 1993 jsem dostal výborného spolupracovníka jáhna Jaroslava Filipa a převzali jsme i farnosti Nové Hutě a Šumavské Hoštice. Po smrti P. Preislera nastoupil do Čkyně polský kněz, který převzal i Bohumilice, a já jsem začal jezdit do Svaté Maří.

K 1. 11. 1998 jsem byl jmenován farářem v Táboře. Od 1. 1. 2000 vznikla nová farnost Sezimovo Ústí a stal jsem se jejím prvním správcem a od téhož data jsem byl jmenován vikářem táborského vikariátu.

Od 1. 7. 2011 jsem se stal administrátorem farností Sušice, Kolinec, Mlázovy a Dlouhá Ves, in spiritualibus správcem ještě dalších farností v okolí Sušice a od 1. 7. 2013 také administrátorem farností Budětice a Rabí. Celých 6 let (jáhenský rok v Táboře a 5 dalších let v Sušici) jsem spolupracoval s P. Tomasem van Zavrelem, který vyrůstal v Holandsku, vystudoval práva a byl úspěšným podnikatelem, pak vystudoval teologii v Praze a nyní je diecézním referentem pro pastoraci a duchovním správcem na Hluboké nad Vltavou.

15. srpna 2016 jsem nastoupil na své čtvrté působiště do Týna nad Vltavou a okolních farností.

P. Václav